Любимец за децата – основни моменти

За много от децата домашния любимец е и най-добрия приятел. Приятел, който не само ги дарява с безусловна любов, но и учи на отговорност, лоялност и съчувствие. Обикновено в домовете ни се срещат кучета и котки, други животни (зайчетата, хамстерите, морските свинчета, джербилите, малки птичета и рибките) също могат да бъдат страхотни семейни любимци, ако получават необходимите грижи.

В основата на създаване на истински „семеен любимец” – послушен, доброжелателен към хора и животни – се намира отношението към животното. То трябва да се третира като обичан член на семейството, да се възпитава и да получава грижите от които се нуждае. Не е достатчно да го вземете само „за децата”. Той не е временно явление в дома ви, не е приходящ приятел на детето ви, а е член на семейството, чийто живот зависи от всички в това семейство, особенно от възрастните.

Колко голямо трябва да е детето ми за да бъде готово за домашен любимец?

Въпреки, че много специалисти препоръчват детето да стане поне на шест години преди да вземете нов член на семейството, вие най-добре можете да прецените готовността на детето си. Най-малкото то трябва да разбира думичката „не”. За да видите как ще реагира детето ви е добре първо да го запознаете с някое дружелюбно животинче и да наблюдавате поведението му.

Бебе или…? Колко голямо животинче да си вземем?

Семейства с малки дечица често се спират на малко котенце или кученце, вярвайки, че те са по-безопасни, по-лесно се обучават и свикват отколкото вече порасналите животни. Обаче, не винаги е така. Куче или коте бебе е по-крехко, ще изисква от вас повече свободно време и повече грижи, по време на игри са предразположени към хапане и драскане. Може би по-добър избор е пораснало, спокойно и дружелюбно животно, за което се знае, че добре се държи с малки дечица.

Кои кучета са най-подходящи за деца?

Като родители искате детето ви да е в безопасност, когато общува с кучето. Искате да знаете кои породи са по-подходящи? Истината е, че всички кучето потенциално могат да хапят и породата е само един от многото фактори, които влияят на темперамента и поведението. Най-подходящи за деца са тези кучета, които получават необходимите грижи (ежедневни и медицински), които са контролирани, обучени и най-вече – добре социализирани.

Как да общуват детето и домашния ни любимец?

За бъде това общуване приятно и за двете страни то трябва да бъде ръководено от възрастните. Важно е да помогнете на детето да погледне на света през очите на животното. Питайте детето как то би се чувствало, ако някой му бърка в очите или му дърпа ушите. Обяснете, че търпението и на най-кроткото животно има край и че към всички животни трябва да се отнася с внимание и уважение.

Помогнете на детето да разбере, че:
• животното се нуждае от собствено място и не винаги може да се радва на човешкото внимание, особенно когато се храни, играе с неговите си играчки или почива;
• животното може да стане раздразнително от прекалено много галене и възбуждащи игри. Учете детето да обръща внимание на предупреждаващи знаци от страна на животното (такива като съскане, повдигане на устните, оголване на зъбите, отдръпване и ръмжене) – това означава, че животното иска да го оставят на спокойствие;
• животните на други хора може да изпитват дискомфорт ако детето ви ги докосва или доближава. Кажете на детето винаги да иска разрешение от възрастни преди да погали чуждото животно. Обяснете, че някои животни могат да се почувстват застрашени, когато някой ги гледа непрекъснато, притиска ги в ъгъла или прегръща;
• животното, което изпитва болка може да блъсне или ухапе някой, който се опитва да го докосне. Учете детето си да не закача пострадалото животинче и незабавно да уведоми възрастните;
• някои кучета се превъзбуждат и могат да станат дори опасни, когато децата крещят и тичат. Учете детето си на подходящо поведение, когато то се намира близо до кучета;
• Кучета, които се намират в двора или в колата на стопаните си могат да се опитат да защитават територията си, ако почувстват че тя е застрашена. Учете детето да не доближава и да не дразни животните;
• по време на боричкане и подобни игри кучето може да се опитва да доминира над детето ви. Нека се избягват подобни игри, те лесно могат да бъдат заменени с хвърляне на фризби или носене на апорт.

Как да помогнем на животното да се чувства комфортно в дома ни?

Животните, както и хората, имат нужда от време за да се приспособят към обкръжаващата ги обстановка и условия. Погрижете се любимеца ви да има собствено място, където може да се оттегли в ситуации, когато има нужда от това или се чувства заплашен от нещо. Например, когато кучето живее на двора, възможно е да бъде дразнено от зложелатели или от чужди деца. Най-добре е любимеца да живее заедно със семейството си вътре. Така живота му ще е по-здравословен и безопасен.

Как да включим децата в грижите за животното?

Грижейки се за домашния си любимец децата се учат на отговорност и изпълнителност. Избирайте задачи, които да подхождат на възрастта на детето. Дори и малките дечица могат да се включват в определени дейности свързани с техен приятел – избиране на нова играчка или нашийник, помощ в ресане или приготвяне на храна.

Как да научим децата  да се грижат за домашните любимци?

Най-добрия начин да научите децата си да бъдат отговорни в грижите за животните е собствения ви пример. Това трябва да започне още преди да сте взели животното вкъщи – трябва да сте сигурни, че имате реалната представа: „що е то – домашен любимец” и какво изисква от вас като време, сили, финанси. След това можете да предприемете стъпки по избирането на подходящ любимец за семейството ви.

От момента, в който вземете животното трябва да определите ясни правила относно него. Например, кажете на децата си да не го дърпат за опашката, ушите или други части на тялото, настоявайте никога да не дразнят, бият или гонят животното. Тези простички уроци представляват есенцията на това как да помогнете на децата си да станат отговорни в грижите си.

Въпреки убеждението, че само възрастните трябва да обгрижват животното, можете да включите детето като обяснявате какво точно правите и защо. Например, когато заведете животното при ветеринар за кастрация, обяснете на детето по достъпен за него начин как тази операция не само помага за намаляване на свърхпопулацията, но ще помогне на любимеца ви да бъде по-здрав, спокоен и привързан.

Включвайте детето в тренировките с вашия любимец, това не само ще направи животното по-възпитан член на семейството, но и ще научи детето ви на хуманно отношение и добра комуникация.

И накрая, детето ви ще се учи как да се отнася към животните и към хората, когато гледа как вие се отнасяте към семейния любимец. Децата внимателно наблюдават как реагирате, когато животното драска мебели, прекалено много лае или цапа вътре – дали ще го научите на гняв и жестокост или на разумно и спокойно лидерство е ваше решение.

Scroll to Top