Спасяване и обгрижване на новородени котенца

feeding 3

Може ли една тъжна новина да има чаровно изражение? Отговорът на този въпрос е в муцунката на току що нахранено новородено котенце от приемният му родител, който изпълнява ролята на котката майка. Миналата година беше особено трудна за всички нас, които правим всичко възможно, за да помагаме на животни в беда и особено на хората, които спасяват изоставени новородени котенца. Огромният брой на подобни случаи беше плашещ. Тъжната новина е, че тази година се очертава да бъде дори по-тежка. От месец Май всяка седмица получаваме сигнали за десетки изоставени новородени котенца, които се борят, за да оцелеят.

growing up (1)

Всяка от историите на тези бебенца започва по най-трудният начин – те са отделени от майките си в невръстна възраст, когато най-много се нуждаят от грижа, за да живеят. Шансовете за оцеляване на толкова малки котенца не са големи. Те изискват 24/7 грижа от приемен стопанин, който знае точно как трябва да се обгрижва новородено мъниче.

3 4

Има два ефективни начина за спасяване на изоставени новородени котенца. най-добрият вариант е да се намери приемна кърмеща котка, която да ги осинови. Другият начин е да се отгледат по изкуствен начин под грижа на приемна човешка „мама”. Подходящото обгрижване на новородените е жизненоважно за спасяването им. За да помогнем на всички, които спасяват новородени котенца, създадохме група във Фейсбук наречена “Newborn Kittens Care – Новородени Котета в Беда”, където всеки е добре дошъл да сподели опит или да научи нещо ново.

feeding 1 feeeding 2

1.Първо се огледайте за майката котка. В много случаи котките се страхуват да се приближат, когато около бебетата им има човек. Разпитайте хората наоколо за бременна или току що родила котка.

2.Стоплете котенцата – най-важната първа стъпка при спасяването на новородени е да ги стоплите. Използвайте бутилки с гореща вода, увити в мека кърпа, затоплящи възглавници и т.н. Никога не хранете изстинало котенце!!! Храненето на новородено с ниска температура може по-скоро да му навреди отколкото да му помогне. Храната не може да се усвои от организма и предизвиква разстройство, което допълнително обезводнява мъничето.

3.След като сте стоплили новородените е време да ги нахраните – използвайте специализирано ветеринарно мляко за котенца. Ако нямате възможност да си набавите специално мляко, използвайте хумана за бебета, в концентрацията указана в упътването на опаковката. Хранете само със затоплено мляко с температура около 39 градуса. Никога не хранете новородените със студено мляко или дори с мляко със стайна температура!!! Млякото, което не е достатъчно топло не може да се усвои от организма и може да предизвика разстройство. Не хранете новородените с пряссно мляко. Ако не разполагате с хумана или ветеринарно мляко, може да приготвите рецепти, като:

  • 200мл. прясно краве мляко – 1 суров жълтък – 2 течни сметанки за кафе – 5-6 капки витамини AD3E от ветеринар или Омега 3 (рибено масло) 500млгр. капсула
  • Суровият жълтък се разбива заедно с витамините/риб.масло и течните сметанки и се добавя към студеното прясно мляко. Сместа може да се съхранява в хладилник 24 – 36ч.
  • От нея се отсипва нужното количество за всяко хранене, което се затопля на водна баня.

4.Инструменти за хранене – използвайте капкомер или специални шишета с биберони за хранене на новородени животни. Не се препоръчва хранене със спринцовка порази рискът от задавяне на мъничето. Винаги хранете бебетата, като ги поставите по корем, а не по гръб. На снимките ще видите пример за правилно хранене на новородено.

5.Стимулирайте новородените, за да се изходят  след всяко хранене. Използвайте мека влажна кърпа и нежно масажирайте котенцата в областта на ануса и корема. Новородените уринират при всяко стимулиране.

stimulating

Допълнителни важни съвети:

– следете теглото на котенцата, като ги мерите всеки ден.
– наблюдавайте изменения в изпражненията на новородените – в случаи на диария, следи от кръв, слуз или запек незабавно потърсете помощ от ветеринар.
– отглеждайте котенцата на сухо и топло място. Те не трябва да се мокрят, защото много лесно настиват.
– Огледайте котенцата за яйца и ларви на мухи и бълхи и внимателно почистете, ако откриете такива.

growing up 3 growing up

УСПЕХ!!!

Comments are closed.

Scroll to Top