НЕ на шистовия газ и фракинга в България

Американската корпорация Шеврон спечели търг да проучва находища от шистов газ в Североизточна България. Извличането на шистов газ чрез фракинг е доказано вредно и опасно както за природата, така и за населението на района.

Ние сме ПРОТИВ подписването на договора по много причини – като начало затова, че Шеврон десетилетия наред трови хората и природата на Еквадор, а днес категорично отказва да поеме отговорност и да плати за пречистването на огромни унищожени токсични зони. Вярваме, че сондирането за шистов газ в Добруджа – житницата на България е лудост и ще има ужасни последствия не само за местността, но и за цяла България. Подобна лудост ще има вековни последствия, за сравнение с няколкото години ползи, които ще донесе на тази или друга корпорация.

Информация и последни новини за шистовия газ ще намерите на страницата на инициативна група За Чиста България.

Тази събота, 10 декември в София ще има шествиеПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ!

Ще помогнете и като подпишете ТАЗИ ПЕТИЦИЯ.

Някои от основните аргументи ПРОТИВ сондиранено за шистов газ (което задължително ще последва ако ги оставим да си прокарат „проучването“):

1. Доказано е, че 1 на всеки 20 сонди аварира. Сондите за добив на шистов газ са много, което определя високия брой на тези които е възможно да аварират. Авария на сонда би довела до изпускане на води с химикали и токсични вечества в подпочвеното сладководно езеро което е питейната вода на цяла Добруджа и повече от половината питейна вода консумирана от варненци.

2. Съвременния метод на добив на шистов газ води до множество земетресения с ниска степен които бавно увреждат инфраструктура и сгради в близост до сондажите.

3. Всяка отделна сонда изисква инфраструктура до и около нея. Поради голямата гъстота на сондите, земите в които има добив на шистов газ няма да могат да бъдат обработвани с цел земеделие.

4. Всяка една сонда изисква място за складиране на използваната в огромни количества вода, примесена с химикали, токсични вещества и незнайно какви елементи които тя е увлякла по пътя си докато разбива шистите които са на около 3-4 км дълбочина под земята. Както се вижда на снимката, няма гаранция, че мястото на складиране на тази замърсена вода ще е винаги добре изолирано и ще предпази от проникването й в дълбочина и замърсяване на подпочвеното сладководно езеро. Повтарям, броя на сондите и хранилищата за замърсена вода е огромен.

5. Добивът на шистов газ от дадена територия е от 3 до 8 години. За сравнение, добивът на конвенционален газ от дадено находище може да продължи десетки години. Това означава, че периодът за извличане на „богатство“ е твърде кратък за да се жертва изключително плодородна земя и огромни запаси от питейна вода които ще са безвъзвратно унищожени при започване на добив на шистов газ.

Прочетете още ТУК.

Comments are closed.

Scroll to Top