Д-р Полина Илиева е главен лекар в клиника „Франциска“.
Завършила е ветеринарна медицина в Тракийския Университет в Стара Загора и има множество специализации в България и чужбина
Повечето хора не са наясно, че и техните кучета и котки могат да страдат от хормонални заболявания, при това доста често. И при тях, както и при хората, причините за придобитите хормонални проблеми включват стрес, лоши условия на живот и неподходяща храна.
Щитовидната жлеза се намира в гушата, близо до трахеята. Тя отделя хормоните Т3 и Т4, а количеството им се контролира от хипофизната жлеза, която се намира в мозъка и отделя хормона ТСХ.
Ако по някаква причина щитовидната жлеза не произвежда достатъчно количество хормони, това причинява хипотиреоидизъм, а свръхпроизводството им се нарича хипертиреоидизъм.
И в двата случая се променя цялостния метаболизъм и работа на организма.
Причинители:
Хипотиреоидизмът може да бъде първичен, породен от заболяване на щитовидната жлеза или вторичен, причинен от автоимунен отговор на лоши условия на живот, неправилно хранене и стрес.
Симптоми на хипотиреоидизъм
Истината е, че всяка внезапна промяна в поведението или външният вид на кучето Ви,трябва да е последвана от посещение при ветеринарният Ви лекар – ранната диагностика и лечение подобряват шансовете за благополучен изход от всяко заболяване.
– Рязко напълняване;
– Вялост, апатия;
– Оплешивяване;
– Пигментация по кожата (поява на петна);
– Оплешивяване.
Макар да не е описан като симптом в литературата, при работата ми в клиника „Франциска“ съм срещала десетки пациенти, при които хипотиреоидизмът се проявява чрез драстична загуба на тегло, а не напълняване.
Поставяне на диагноза
Лабораторни изследвания на хормоните Т3, Т4 и ТСХ са достатъчни за категорична диагностика.
Лечение
Обикновено животно с хипотиреоидизъм ще приема хормонални таблетки до края на живота си. Самите лекарства не са скъпи и кучето с хипотиреоидизъм може да живее дълго и нормално. Регулярното изследване на хормоналните нива определя и промените в дозировката.
Анубис
Анубис дойде при нас, след няколкомесечно скитане по улиците на Враца.
За дребното домашно куче, страхът и стресът са били огромни и състоянието му се е влошила много бързо.
Освен неестественото напълняване и загубата на косъма, при него установихме и вторична инфекция на кожата и дерматит.
На лечение е от около месец – хормонални таблетки за хипотиреоидизма и антибиотици за вторичните инфекции – и вече наблюдаваме подобрение.
Photo credit: Иванка Патерсън за Stardust Pictures